"Şubat, 2015" kaydındaki makaleler görüntüleniyor

Boyabat Tuğlasının Özellikleri

Şub 24, 2015   //   Yazar:   //   Tuğla  //  Yorum Yapılmadı

Boyabat Tuğlasının Özellikleri

Bilindiği gibi Boyabat tuğla üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Boyabat tuğlasını inşaat sektöründe duymayan sanırım yok denecek kadar azdır. Karadeniz bölgesinde tuğla imalatında önemli bir yere sahip olan Sinop ilinde bulunan tuğla fabrikalarının hepsi Boyabat’ta bulunmaktadır. Bu nedenle de Boyabat sanayisi ve üretiminin büyük bir kısmını tuğlacılık faaliyetleri oluşturmaktadır. Sözü edilen duruma neden olan faktörlerin başında Boyabat’ta tuğla imaline oldukça elverişli hammadde madenlerinin bulunmasıdır. Bir tuğlayı oluşturan hammaddenin strüktür, içinde bulunan yağ miktarı ve kum oranı gibi özelliklerinin en optimum miktarları Boyabat hammaddelerinde bulunmaktadır. Bu nedenle de hem dayanıklılık hem de kalite bakımından en iyi tuğla çeşitleri Boyabat’ta bulunan fabrikalarda üretilmektedir.

Boyabat tuğlasının özelliklerinden ilkinin hammadde özelliklerine bağlı olarak kalitesinin en iyiler arasında olmasını belirtmenin ardından diğer özelliklerini maddelendirmek gerekirse;

 1. Hammadde dışında dolaylı olarak yine hammadde konusuyla alakalı olsa da boyabat tuğlasının diğer bir özelliği de kaliteli üretim metodu kullanılarak işlenmesidir. Boyabat kaliteli ve üretime uygun bir hammadde bölgesinde yer aldığından üretilen tuğla da ileri teknoloji ile kaliteli bir şekilde üretilmektedir.
 2. Sözü edilen boyabat tuğlasının en önemli özelliklerinden bir tanesi de inşaat sektörünün yoğun olduğu üç bölgeye yakın olması ve burada yer alan fabrikaların kapasitelerinin de büyük bir talebi karşılar nitelikte olmasıdır.
 3. Tüm boyabat tuğlaları için söylenemese de Emek tuğlanın en önemli özelliği kalite standartlarına uygun olarak ve CE sertifikalı olarak üretilmesidir.
 4. Boyabat tuğlasının bir diğer özelliği de kaliteli ucuz tuğla olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumun ise birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Sözü edilen nedenleri sıralayalım:
 • Üretim yapılan fabrikaların hammadde kaynaklarına yakın olması
 • Fabrikaların pazara yakın olması
 • Nakliye filosunun gelişmiş olması
 • Üretim tekniklerinin ve altyapılarının gelişmiş olması
 • Boyabat’ın iklim yapısının neredeyse yılın her mevsiminde üretime izin vermesi nedeniyle stoklarda her daim bulunan tuğlanın uygun tuğla fiyatlarına piyasaya sunulabilmesidir.

Kalite yanında bir tuğladan beklentileriniz arasında uygun fiyatlı olmasını da istiyorsanız boyabat tuğlasının kaliteli üreticisi Emek Tuğla sizlere hizmet vermekten grur duymaktadır.

Share Button

Boyabat Tuğla Fabrikaları

Şub 23, 2015   //   Yazar:   //   Tuğla  //  Yorum Yapılmadı

Boyabat Tuğla Fabrikaları

Türkiye tuğla sektörü incelendiğinde tuğla fabrikalarının genellikle Türkiye’nin her bölgesine yayıldığı görülmektedir. Ancak tuğla fabrikası sayısı incelendiğinde ise özellikle doğu illerinde fabrika sayısının bir hayli az olduğu gözlemlenmektedir. Bu nedenle de genellikle ülkenin batı kesimlerinde tuğla üretiminin yoğunlaştığının söylenmesi oldukça doğru bir ifade haline gelmektedir. Bunun en önemli nedeni ise batı kesimlerde üretime elverişli hammaddenin bulunması ve özellikle de doğu kesimlerde tuğla imalatının olumsuz etkilenmesidir.

Türkiye’de üretimin yoğun bir şekilde yapıldığı Tekirdağ, İzmit, Bursa, Kütahya, Eskişehir, Afyon, Turgutlu, Salihli, Aydın/Ortaklar, Burdur/Bucak, Konya, Ankara, Avanos, Yozgat, Adana/Mersin, Bartın, Tosya, Osmancık, Çorum, Boyabat, Amasya, Kavak, Erbaa, Elazığ, Diyarbakır ve Batman bölgelerinin içinde Boyabat’ın yeri oldukça ayrıdır. Türkiye pazarında oldukça iyi bir yere sahip olan Boyabat tuğlası en çok tercih edilen tuğlalardan bir tanesidir. Bunun en önemli nedeni kaliteli tuğla üretimine elverişli hammadde kaynaklarına yakınlığıdır. Boyabat’ta çıkarılan kaliteli tuğla hammaddesinin yanında Boyabat tuğla fabrikaları imalat, pazarlama ve nakliye konusunda da kendilerini bir hayli geliştirmiştir. Bunun sonucunda da pazara oldukça ucuz tuğla sunabilmektedir. Kalitesini hammaddesinin imalata uygunluğuna ve üretim altyapısının gelişmişliğine borçlu olan boyabat tuğlası ucuzluğunu ise hem hammaddeye hem de pazara olan merkezi yakınlığına borçludur.

Özellikle boyabat tuğla fabrikalarının İstanbul gibi büyük bir pazara yakın olması, diğer yandan Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu’ya yakınlığı nedeniyle bu üç bölgeye de kolaylıkla sevkiyat yapması boyabat tuğla fiyatlarını düşüren en önemli etkenlerdir. Kalitesini kanıtlamış boyabat tuğla fabrikalarından bir tanesi de Emek Tuğla’dır. Uzun yıllardır piyasayı elinde tutan tuğla fabrikası Boyabat denildiğinde ilk akla gelen fabrika olma özelliğini kazanmayı başarmıştır. Ayrıca, geldiği noktayla da yetinmeyen fabrikamız sürekli teknolojik altyapısını ve üretim süreçlerini geliştirmektedir. Bu sayede de kaliteden ödün vermeden piyasaya uygun fiyata tuğla sunabilmektedir. Üstelik tüm tuğla çeşitlerinde en uygun fiyatın kendisinde olduğunun altını da her daim çizmektedir. Emek tuğla fiyatları 2015 değişimleri için iletişim kısmından bizimle irtibat kurabilirsiniz. Unutmayın Türkiye’de Boyabat, Boyabat’ta da Emek, tuğlanın öncüsü olmayı başarmıştır.

Share Button

2015 Tuğla ve Kremit Zirvesi

Şub 23, 2015   //   Yazar:   //   Tuğla  //  Yorum Yapılmadı

2015 Tuğla ve Kremit Zirvesi

Tuğla ve kremit inşaat sektöründe en çok kullanılan yapı malzemelerindendir. Bu nedenle de inşaat denildiğinde sektör için tuğla ve kremidin yeri oldukça büyüktür. Diğer yandan, hem imalat alanında hem de pazarlama alanında yeni stratejilerin geliştirilmesi, teknoloji altyapısının geliştirilmesi ve yeni ürünlerin geliştirilmesi sektörün geleceği açısından fazlaca önem taşıyan konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle de tüm bu konuların görüşüldüğü ‘Tuğla ve Kremit Zirvesi’ adı verilen uluslar arası bir organizasyon düzenlenerek Türkiye tuğla sektörü masaya yatırılmaktadır. 2015 yılında ise bu zirvenin 17.’si düzenlenecektir.

16. Tuğla ve Kiremit Zirvesi’nin Ardından

Geçtiğimiz yıl 16. Tuğla ve Kremit Zirvesi’nin Ankara’da 19 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu zirvenin ardından tuğla imalatı ve pazarlaması konusunda çeşitli önlemler alınmış, yeni teknolojiler görüşülmüş ve sektörün durumu ortaya koyularak hem yönetim anlamında hem de sanayi anlamında katkılar sağlanmıştır. Zirvenin tuğla sektörüne en önemli katkıları maddelenmek gerekirse;

 1. Tuğla sektörü ve tuğla fabrikalarının durumu hakkında son gelişmeler, yaşanan ilerlemelerin paylaşılması sağlanmıştır. Bu gelişmelerin olumlu ve olumsuz yönleri tartışılmıştır.
 2. Sektörde yaşanan gelişmelere paralel olarak üretilen yenilikçi ürünlere yapılacak olan yatırımlar ve bu yatırımları yapabilmek için gerekli bilgi birikiminin yabancı ortaklarla yapılan görüşmeler sayesinde elde edilmesi sağlanmıştır.
 3. Yenilikçi ürünlere eğilim sonucunda yapılacak olan yatırımların tuğla fiyatlarını hangi yönde etkileyeceği görüşülmüştür.

Zirvede tüm bu görüşmeler çok yönlü olarak değerlendirilmiş ve konunun birincil tarafları olan tuğla fabrikaları, teknoloji geliştiriciler, araştırma ekipleri ve yerel yönetimler zirvede fikirlerini belirterek ortak projelerin geliştirilmesi teşvik edilmiştir.

17. Tuğla ve Kremit Zirvesi’nden Beklentiler

Bu yıl 17.’si düzenlenecek olan 2015 tuğla ve kiremit zirvesi 5-6 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecektir. Zirvenin sektörden ve yönetimlerden birçok katılımcıyla gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Zirvede tuğla fiyatları 2015 trendleri yanında 2014 yılında olduğu gibi yenilikçi ürünler hakkında da değerlendirmelerin devam edeceği düşünülmektedir. Gerçekleştirilecek toplantıda Türkiye tuğla sektörünün geldiği durum ve yapılacak yeniliklerin de görüşüleceği ve yönetimler tarafından sorunlara yeni çözüm ürünlerinin getirileceği düşünülmektedir.

Share Button
Sayfalar:123»
TuğlaTuğla Fiyatları Tuğla Fiyatları 2016 Site Haritası