Tuğla Çeşitleri

 

8,5 Tuğla

8,5 Tuğla

13,5 Tuğla

13,5 Tuğla

Yığma Tuğla

Yığma Tuğla

20 lik Asmolen

20 lik Asmolen

23 lük Asmolen

23 lük Asmolen

25 lik Asmolen

25 lik Asmolen

Harman Tuğla

Harman Tuğla

Yuvarlak Baca

Yuvarlak Baca

Kare Baca

Kare Baca

30 luk Kalorifer Baca

30 luk Kalorifer Baca

Şönt Baca

Şönt Baca

35 lik Kalorifer Baca

35 lik Kalorifer Baca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuğla Çeşitleri

Bina yapımında en sık kullanılan ve ana yapı malzemesi olan tuğlalar kullanım alanlarına, hizmet ettikleri amaca ve boyutlarına göre farklı farklıdır. Bu nedenle de bazı gruplandırmalar yapılarak piyasaya sunulmaktadırlar. Günümüzde en geçerli sınıflandırma ise kullanım alanlarına göre yapılan sınıflandırmadır. Kullanım alanlarına göre tuğla çeşitleri, blok tuğla, izolasyon tuğla ve baca tuğlaları olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Özellikle izolasyon tuğlalar son teknoloji ürünü olmalarından dolayı oldukça fazla tercih edilen ürünler arasına girmeyi de başarmıştır.

İlk kategori olan blok tuğla çeşitleri 8.5, 10, 13.5, 24 ve yığma tuğla şeklinde olabilmektedir. Boyutlarına göre farklı alanlarda kullanılan blok tuğlalardan hepsi yatay delikli olup, bunlardan sadece yığma tuğla düşey deliklidir ve taşıyıcı tuğla olarak kullanılmaktadır. İzolasyon tuğla çeşitleri doğrudan 8 13.5, 19, 24/23.5, 29, 39, 24 olmak üzere boyutlarına göre ayrılmaktadır. Hangi boyutta alanda kullanılacaksa çeşit ona göre belirlenmektedir. Diğer yandan, izolasyon tuğlalar birbirine geçmeli özellikte olup örülmeleri sırasında daha çabuk kenetlenmekte ve harç masraflarının da bir hayli düşmesine neden olmaktadır. Son olarak, baca tuğla çeşitleri tasarımlarına göre yuvarlak, kare ve şömine baca tuğlaları şeklinde üretilmektedir. Baca tuğlası anlamında yapacağınız seçim ise yapacağınız tasarımla paralel olarak yapılmaktadır.

Kullanım alanları ve boyutları dışında tuğla çeşitlerinden bir tanesi de paletli tuğladır. Bu özel bir tuğla şekli olmayıp ambalajlama ile alakalıdır. Paletlere yerleştirilmiş tuğlalar adeta paket yapılmış bir şekilde alan kişiye teslim edilmektedir. Sizlere en uygun gelecek tuğlalardan birini seçmeniz sizin için yeterli olacaktır. Bir inşaatta çok farklı tuğla çeşitlerinin kullanılmasının nedeni ise çok farklı kısımlardan oluşuyor olmasından kaynaklıdır. Bu nedenle de seçim yapılırken inşaat mühendislerinin gözetiminde yapı malzemesi seçilmelidir.

Share Button
TuğlaTuğla Fiyatları Tuğla Fiyatları 2016 Site Haritası