İstanbul Tuğla Sektörü

Mar 1, 2015   //   by admin   //   Tuğla  //  No Comments

İstanbul Tuğla Sektörü

İstanbul tuğla sektörünün bir değerlendirmesini yapmadan önce İstanbul’un sanayi, inşaat ve yapı alışkanlıkları anlamındaki yapısının değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda şehir incelendiğinde İstanbul’da sanayi sektörü bir hayli gelişmiştir. Sanayinin gelişmiş olması nedeniyle bu şehirde iş imkânları da aynı oranda gelişmiş ve İstanbul kısa sürede çok büyümüş bir şehirdir. Hatta hala daha da gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. Sözü edilen bu büyüme konut ihtiyacını da bir hayli arttırmakta ve dolayısıyla da yapı malzemelerine olan ihtiyacı arttırmaktadır. Büyüyen konut ihtiyacına karşılık İstanbul gibi büyük bir şehirde üretim merkezi olarak sadece bu şehir yetmemekte çevre şehirlerden de tuğla satın alınmaktadır. Tuğla alımı yapılacak tuğla fabrikalarının seçiminde ise tuğla fiyatları etkili olmaktadır.

İstanbul tuğla alımı konusunda genellikle boyabat tuğlasını tercih etmektedir. Bunun en önemli nedeni Boyabat ilçesinin İstanbul’a yakın olması nedeniyle nakliye giderlerinden tasarruf yaparak İstanbul için ucuz tuğla sağlamasıdır. Diğer yandan Boyabat önemli tuğla hammaddesi kaynaklarından bir tanesidir. Kaliteli hammadde kaynaklarına yakın olması ve en önemlisi de yüzyıllardır tuğla üretimi yapmasına bağlı olarak üretim tekniklerine hâkim olması nedeniyle kaliteli tuğla denildiğinde de akıllara boyabat tuğlası gelmektedir. Boyabat’ta üretim yapan tuğla fabrikaları içinde de Emek tuğla İstanbul’a en fazla ve en avantajlı şekilde sevkiyat yapan firmalardandır. Bunun nedeni ise avantajlı alışveriş imkânları sağlamasından kaynaklanmaktadır.

Emek tuğla günde ortalama olarak 40,000 adet tuğlayı İstanbul’a satmaktadır. Bu oldukça büyük bir rakam olduğundan dolayı da İstanbul için nakliye bedelinden indirim, uygun fiyatlar ve 1 gün içinde teslimat gibi kolaylıklar sağlamaktadır. İstanbul’un tuğla tüketim alışkanlıkları incelendiğinde en çok 8,5 ve 13,5’luk blok tuğla çeşitlerinin sevk edildiğini söylemek mümkündür. Bunun dışında bu blok tuğlaları Emek tuğla fabrikası paletli tuğla olarak İstanbul’a nakliye ederek bir ilke imza atmıştır. Çünkü paletli tuğla indirme bindirme ve nakliyede kolaylık sağlamasının yanında İstanbul gibi büyük şehirlerde en büyük problem olan yer konusuna da çözümler sunmaktadır. Çünkü paletli tuğlalar toplu olarak ve üst üste yerden tasarruf edilerek yerleştirilebilmektedir. Üstelik bu tuğla çeşidi diğer tuğlalara göre daha ekonomiktir.

Share Button

Comments are closed.

TuğlaTuğla Fiyatları Tuğla Fiyatları 2016 Site Haritası